Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Boska komedia - streszczenie - strona 10

się opowieścią o duszach poetów przebywających w przedpieklu.

Pieśń 23.
Szósty taras to taras żarłoków, którzy pokutują za nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. Spotykają tutaj Foresego Donati – przyjaciela Dantego z lat młodości. Donati opowiada im o swojej żonie, której modlitwy znacznie skrócą mu pobyt w czyśćcu. Pomstuje również na mieszkanki Florencji, za ich zbyt wyzywający tryb życia.

Pieśń 24.
W trakcie dalszej rozmowy Donati pokazuje im różne osoby pokutujące na szóstym tarasie. Wśród nich jest Buonagiunta Orbicciani. Kiedy Donati opuszcza wędrowców, podchodzą oni do drzewa, które opisuje przykłady ukaranego obżarstwa.

Pieśń 25.
Stacjusz towarzyszy Dantemu i Wergiliuszowi w dalszej wędrówce. Opowiada im o poczęciu i kształtowaniu się ciała i duszy ludzkiej. Siódmy taras przeznaczony jest dla ludzi zmysłowych i pożądliwych. Stąpają oni po wiecznym ogniu i chwalą osoby wstrzemięźliwe i cnotliwe.

Pieśń 26.
Dalsza wędrówka po siódmym tarasie pozwala Dantemu obejrzeć spotkanie dwóch grup dusz, które wzajemnie sobie wypominają grzech rozpusty. Poeta spotyka tutaj Gwida Guinizelliego, którego nazywa ojcem swoich pieśni.

Pieśń 27.
Podczas wędrówki przez płomienie siódmego tarasu Dante znużony zasypia. We śnie ukazuje mu się przepiękna dziewczyna Lia, która zbiera kwiaty na łące. Lia to córka biblijnego Labana będąca uosobieniem życia czynnego. Po przebudzeniu poeci podejmują dalsza wędrówkę. Ich celem jest raj ziemski. Po drodze Wergiliusz mówi Dantemu, że niedługo będą musieli się pożegnać, gdyż on jako potępiony nie ma wstępu do raju.

Pieśń 28.
Dante i Wergiliusz wstępują do przedsionka raju ziemskiego, napotykają jednak przeszkodę – rzekę Letę, która jest rzeką zapomnienia grzechów popełnionych. Po drugiej stronie Dante spotyka dziewczynę zbierającą kwiaty. Wdaje się z