Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Boska komedia - streszczenie - strona 11

nią rozmowę na temat praw rządzących rajem.

Pieśń 29.
Dante razem z kobietą obserwują cudowną procesję, w której kroczą: 24 Starców z liliami, tryumfalny Wóz, ciągniony przez Gryfa w otoczeniu Czterech zwierząt, siedem kobiet i siedmiu mężczyzn, przybranych czerwonymi kwiatami.

Pieśń 30.
Procesja zatrzymuje się przed poetami. Na wozie Dante dostrzega Beatrycze. W tym momencie znika Wergiliusz, co wywołuje smutek Dantego. Beatrycze pociesza go, a chwilę później surowo wypomina grzechy, popełnione przez poetę od chwili jej śmierci.

Pieśń 31.
W dalszej części tyrady Beatrycze nakłania Dantego do wyznania wszystkich win, natomiast kobieta spotkana wcześniej zanurza poetę w Lecie. Po tej ceremonii Dante podchodzi do Wozu, gdzie Beatrycze odsłania swoją twarz (do tej pory zakrytą welonem), ukazując pełny blask swojej urody.

Pieśń 32.
Dante syci swe oczy urodą Beatrycze. Wóz oddala się, dojeżdżając do Drzewa – drzewa wiadomości dobrego i złego. Następuje przemiana wozu, Beatrycze siada między gałęziami, symbolizując poznanie zła i dobra, ale tylko poprzez pokorę i posłuszeństwo wobec Boga.

Pieśń 33.
Beatrycze opowiada Dantemu o Drzewie, przepowiada mu nadejście Bożego Mściciela, wyjawia również imię kobiety, którą spotkał wcześniej. Jest to Matylda, która zanurza Dantego w Eunoe – rzece pamięci dobrych uczynków. Po tym akcie poecie wydaje się, że jest zdolny wylecieć na gwiazdy.

Część III. Raj

Pieśń 1.
Dante wznosi się razem z Beatrycze z góry czyśćcowej do raju. Kobieta opisuje Dantemu porządek wszechświata. Poeta wypytuje o szczegóły funkcjonowania raju, jest zdziwiony tym, że unosi się w powietrzu, i że w raju panuje wiosna. Beatrycze wyjaśnia mu, że to wszystko to Boski porządek i harmonia. W drodze do raju mijają sferę ognia.

Pieśń 2.
Dante i Beatrycze znajdują się w sferze ósmej – sferze