Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Boska komedia - streszczenie - strona 16

czas i miejsce stworzenia aniołów. Wygłasza również tyradę przeciwko złym kaznodziejom i handlowaniu odpustami.

Pieśń 30.
Dante wstępuje do Empireum. Jest to miejsce, w którym piękność Beatrycze osiąga doskonałość, której Dante nie jest w stanie oddać słowami. Światło Empireum jawi się Dantemu jako rzeka, która przybiera później kształt mistycznej Róży. Beatrycze i Dante wznoszą się do środka Róży, gdzie czeka tron przygotowany dla Henryka VII.

Pieśń 31.
Dante, zapatrzony w mistyczną Różę, nie zwraca uwagi na powrót Beatrycze na miejsce w trzecim kole mistycznej Róży. Jej miejsce zajmuje św. Bernard, który kieruje wzrok Dantego na najwyższą część nieba, gdzie przebywa Matka Boska.

Pieśń 32.
Św. Bernard ukazuje Dantemu rozmieszczenie dusz, które tworzą mistyczną Różę. Pokazuje również Anioła Gabriela i rozprawia na temat przeznaczenia.

Pieśń 33.
Św. Bernard, dzięki Matce Boskiej, która wyprosiła u Boga Łaskę dla Dantego, sprawia, by mógł obejrzeć Boga. Poeta w zachwycie kontempluje Trójcę Św. oraz naturę ludzką i boską Chrystusa.