Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Boska komedia - streszczenie - strona 2

że znajduje się w 1 kręgu piekła. Znajdują się w nim dusze ludzi bezgrzesznych jednak nie zbawionych przez chrzest – dusze pogańskich poetów, bohaterów, filozofów. Znajdują się tu również duszyczki dzieci zmarłych bez chrztu. Dante podczas wędrówki po 1 kręgu rozpoznaje Homera, Owidiusza, Cezara, Brutusa, Sokratesa, Platona, Senekę.

Pieśń 5.
Przy wejściu do drugiego kręgu piekła wędrowcy napotykają Minosa, który jest sędzią dusz i to do niego należy podjęcie decyzji, do jakiego kręgu piekła trafią dusze potępione. Przechodzą przez bramę i trafiają do drugiego kręgu piekła, gdzie przebywają dusze ludzi zmysłowych i rozwiązłych, cierpiąc miotani ciągłym wichrem. Dante napotyka Kleopatrę, Parysa oraz Franczeskę da Rimini – bohaterkę licznych romansów, która zdradziła męża z jego bratem i została zamordowana.      

Pieśń 6.
W trzecim kręgu piekła wędrowcy spotykają Cerbera, strzegącego wejścia, i widzą ludzi cierpiących za obżarstwo, stłoczonych niczym w wielkim bagnie. Tutaj również spotykają florentczyka Ciacco, który rozpoznaje Dantego i kreśli mu obraz przyszłych walk bratobójczych we Florencji.

Pieśń 7.
Czwartego kręgu strzeże Pluton, w czwartym przebywają dusze ludzi chciwych i rozrzutnych, którzy cierpią, bez końca tocząc przed sobą ogromne głazy. Następnie dochodzą do piątego kręgu, gdzie przepływa Styks, rozlewając się w wielkie bagnisko, w którym cierpią dusze ludzi potępionych za gniew, zazdrość, pychę i pesymizm.

Pieśń 8.
Po piątym kręgu poeta i jego przewodnik podróżują w czółnie Flegiasza, w bagnie topią się bez końca potępieni za gniew. Wśród nich spotykają duszę florentczyka Filipa Argenti. Pod koniec podróży dobijają do drzwi grodu Disa. Diabły nie chcą wpuścić żywego człowieka wbrew prawom przebywającego w piekle i zatrzaskują za nimi drzwi. Gród Disa oddziela