Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Boska komedia - streszczenie - strona 3

Dolne Piekło od Górnego. 

Pieśń 9.
Na murach grodu Disa odbywa się szatańskie przedstawienie, mające na celu odstraszyć poetów. Pojawiają się trzy Furie. Na odsiecz wędrowcom przybywa jednak anioł i to on przeprowadza ich do szóstego kręgu, gdzie przebywają heretycy, zamknięci w ciasnych grobach.

Pieśń 10.
Podczas podróży po szóstym kręgu Wergiliusz opowiada, że przebywają tu dusze Epikura i jego uczniów i wszystkie możliwe odmiany ruchów heretyckich. Spotykają Farinatę degli Uberti –  florentczyka, który przepowiada Dantemu wygnanie z Florencji. Później spotykają Cavalcante Cavacantiego.

Pieśń 11.
Przed wejściem do siódmego kręgu Wergiliusz opisuje Dantemu widok, jaki się przed nimi rozciąga – w kręgu siódmym znajdują się gwałtownicy, cierpią oni podzieleni na trzy okręgi. W pierwszym znajdują się gwałtownicy wobec bliźnich (skrytobójcy, mordercy,). W drugim okręgu – gwałtownicy wobec siebie samych (samobójcy oraz ci, którzy roztrwonili majątek). W trzecim okręgu gwałtownicy wobec Boga i natury (sodomici, fałszerze, lichwiarze, znachorzy).  Później Wergiliusz tłumaczy Dantemu, dlaczego lichwa jest tak wielkim przestępstwem wobec Boga.

Pieśń 12.
Po wejściu do siódmego kręgu poeci spotykają Minotaura. Podchodzą do rzeki wrzącej krwi, gdzie cierpią używający przemocy wobec bliźnich, strzegą ich centaurowie. Wergiliusz wskazuje Dantemu różne postacie potępionych: Nessusa, Atyllę, Sekstusa i Pyrrusa i innych.

Pieśń 13.
Schodząc niżej, mijają samobójców zamienionych w drzewa, które są pokarmem dla harpii. Wśród nich spotykają Pietra della Vigna sekretarza cesarza Fryderyka II, który popełnił samobójstwo oraz Jakuba de Sant’Andrea. Natomiast samobójcy-rozrzutnicy cierpią pędzeni i szarpani przez wilki.

Pieśń 14.
W dalszej wędrówce dochodzą do pustyni, gdzie cierpią dusze bluźnierców