Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Boska komedia - streszczenie - strona 4

wobec Boga. Dusze te nieustannie smagane są ognistym deszczem. Wśród nich jest Kapaneos, król grecki, dumny ze swoich grzechów, który z obojętnością przyjmuje swoją karę. W trakcie wędrówki Wergiliusz objaśnia Dantemu pochodzenie piekielnych rzek.

Pieśń 15.
Wędrowcy dochodzą do miejsca pokuty sodomitów – sterczących w niewyobrażalnym upale. Tam Dante spotyka Brunetto Latiniego, który przepowiada mu przyszłość.

Pieśń 16.

Podczas dalszej wędrówki po kręgu siódmym i okręgu, w którym cierpią sodomici, Wergiliusz i Dante spotykają Jacopo Rusticucciego, stronnika gwelfów, który winą za grzech sodomii obarcza swoją żonę. Na końcu siódmego kręgu znajduje się ogromna piekielna rzeka.

Pieśń 17.
Pod koniec siódmego kręgu, przy piekielnej rzece, napotykają potwora Geriona. Dante odwiedza jeszcze miejsce kaźni lichwiarzy – opisuje ich cierpienia w nieustannym ogniu i (czego można się tylko domyślać) poprzez opis herbów nawiązuje do sobie współczesnych. Potwór Gerion przewozi wędrowców na drugi brzeg rzeki.

Pieśń 18.
Ósmy krąg, zwany Złymi Dołami, dzieli się na 10 głębokich jarów. Poeci przechodzą nad nimi po mostach. W pierwszym dole pokutują uwodziciele i stręczyciele, biczowani przez diabły. Wśród owych dusz poeta rozpoznaje Caccianemicego. W drugim dole znajdują się rozpustnicy, nierządnicy przebywający wśród obrzydliwych oparów i wszechogarniającej pleśni oraz odchodów. Tutaj również Dante rozpoznaje duszę Aleksego Intermineja z Luki.

Pieśń 19.
W trzecim jarze znajdują się dusze ludzi handlujących godnościami i urzędami kościelnymi. Cierpią oni, umieszczeni głowami w dół w głębokich jamach, podczas gdy ich wystające nogi chłoszcze ogień. Wśród grzeszników znajduje się papież Mikołaj III.

Pieśń 20.
W czwartym jarze Dante dostrzega wróżbitów i magów, którzy pokutują, mając głowy przekręcone