Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Boska komedia - streszczenie - strona 6

– w jarze tym odbywa się nieustanna rzeź. Cierpi tutaj Mahomet, Pietro da Medicina i inni znani Dantemu, również jego krewny Geri del Bello.

Pieśń 29.
Podchodząc do dziesiątego jaru, poeci rozmawiają o krewnym Dantego, umieszczonym w dziewiątym dole. Złe Doły oddziela od  Studni Gigantów ogromny zrąb. W ostatnim jarze ósmego kręgu pokutują fałszerze. Ściśnięci, gniją powoli w ogromnej liczbie ciał. Wędrowcy spotykają tutaj fałszerzy: Griffolina d’Arezzo i Capocchio da Siena.

Pieśń 30.
Dalsze zwiedzanie obfituje w spotykanie wielu postaci znanych Dantemu, m. in. podszywających się pod cudze nazwiska Gianniego Schicchi i Mirrę, a wśród fałszerzy pieniędzy – mistrza Adama.

Pieśń 31.
Poeci dochodzą do ostatniego kręgu, do Studni Gigantów. Przejścia strzegą giganci Nemrod, Efialtes, Briareus oraz Anteusz, który przenosi poetów do ostatniego kręgu piekieł.

Pieśń 32.
Krąg dziewiąty przeznaczony jest dla zdrajców. W pierwszym kole dziewiątego kręgu, zwanym Kainem, cierpią dusze zdrajców własnych rodzin. Cierpią, na wieki skuci lodem. Taką samą karę cierpią zdrajcy ojczyzny w drugim kole zwanym Antenorem, wśród nich Dante spotyka Bokkę degli Abati.

Pieśń 33.
W ostatnim kole dziewiątego kręgu pokutują zdrajcy przyjaciół. Tutaj wędrowcy napotykają hrabiego Ugolina – przywódcę gwelfów z Pizy, który pożerał ciało swego wroga. W kole tym znajdują się również ludzie, którzy zaprzedali duszę diabłu jeszcze za życia.

Pieśń 34.
W czwartym, ostatnim kole, zwanym Giudeką, poeci spotykają zdrajców dobroczyńców – Judasza Iskariotę, zdrajcę Jezusa oraz Brutusa i Kasjusza – zdrajców Cezara. Na samym dnie poeta dostrzega olbrzyma z trzema paszczami. W tych paszczach przeżywają wciąż i wciąż niewysłowione męki owi trzej zdrajcy. Jest to oblicze Lucyfera – również zdrajcy, zdrajcy samego Boga. Poeci