Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Boska komedia - streszczenie - strona 7

nocą przechodzą tunelem na górę czyśćcową.

Część II. Czyściec

Pieśń 1.
Czyściec znajduje się na wyspie, na której jest ogromna góra – jest to góra czyśćcowa. Wejścia pilnuje Katon z Utyki. Po rozmowie Katon przepuszcza wędrowców. Przed wejściem do czyśćca Wergiliusz obmywa Dantego z brudów piekielnych.

Pieśń 2.
Wyspa z górą czyśćcową znajduje się na krańcach Jerozolimy. Do wyspy dobija łódź z duszami mającymi przebywać w czyśćcu, łodzią sterują przepiękne anioły. Dante wzbudza popłoch wśród duchów jako człowiek żywy. Wergiliusz nie zna dalszej drogi na górę czyśćcową.

Pieśń 3.
Dante i Wergiliusz przyłączają się do grona wędrujących dusz. Tam spotykają króla Manfreda – wyklętego przez Kościół, który jednak dzięki łasce bożej może odbyć pokutę w czyśćcu.

Pieśń 4.
Wędrowcom udaje się dostać na wzniesienie, Wergiliusz objaśnia Dantemu położenie czyśćca w stosunku do Słońca. Tutaj, u wzniesienia góry czyśćcowej, przebywają dusze zwlekające z pokutą za życia, duchy liczą na modlitwę żyjących. Dante spotyka florentczyka Belacqua.

Pieśń 5.
Podczas wędrówki w górę, spotykają dusze ludzi zmarłych nagłą śmiercią. Dante spotyka kilku znanych sobie ludzi.

Pieśń 6.
Podczas dalszej wędrówki Wergiliusz i Dante spotykają poetę i trubadura Sordella. Na jego widok, i wobec serdecznego przywitania, Dante wygłasza mowę na temat niezgody i zła jakie panują w Italii i Florencji.

Pieśń 7.
Wszyscy trzej poeci patrzą na dolinę, w której pokutują dusze władców, książąt i królów.

Pieśń 8.
Poeci schodzą w dolinę. Spotykają tutaj Ugolina dei Visconti z Pizy. Tutaj również obserwują scenę odpędzania węża, usiłującego się wśliznąć do doliny przez anioły. Spotkany później markiz  Corrado Malaspina przepowiada Dantemu wygnanie z Florencji.

Pieśń 9.
Zmęczony podróżą Dante zasypia i święta Łucja przenosi go podczas snu do