Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Boska komedia - streszczenie - strona 8

bramy czyśćcowej, przy której straż trzyma anioł. Po błaganiach Dantego wpuszcza on poetów do czyśćca. By móc wprowadzić poetę do środka, anioł maluje mu na twarzy siedem symboli oraz daje dwa klucze.

Pieśń 10.
Pierwszy taras czyśćca pełen jest rzeźb przedstawiających pokorę. Jest on przeznaczony jest dla ludzi pysznych, dumnych, aroganckich. Ich dusze suną przygięte do ziemi wielkimi ciężarami.

Pieśń 11.
Poeci kierują się w stronę drugiego tarasu czyśćca. Po drodze rozmawiają z księciem Omberto Aldobrandeschim, który cierpi z powodu swej olbrzymiej pychy, jaką okazywał wszystkim za życia. Później spotykają słynnego miniaturzystę Oderisimiego da Gubbio, który również ugina się pod ciężarem głazu w ramach pokuty.

Pieśń 12.
Przy końcu podróży poeci dostrzegają tablice z wyrytymi przykładami ukaranej pychy. Przy schodach do drugiego tarasu anioł ściera Dantemu symbol P czyli pychy, poeci wkraczają do drugiego tarasu czyśćca.

Pieśń 13.
Na drugim tarasie przebywają dusze ludzi zazdrosnych i zawistnych. Odbywają one pokutę w płaszczach z włosienicy, mają też oczy powiązane drutem. Wszędzie słychać głosy wielbiące miłosierne czyny. Poeci spotykają tutaj Sapię del Saracini, która zawsze źle życzyła bliźnim, miała trafić do piekła, ale dzięki wstawiennictwu i modlitwom jej kara została zmniejszona.

Pieśń 14.
Wciąż wędrując po drugim tarasie poeci wdają się w dyskusję z Guidonem del Duca i Rinierim da Calboli o stanie politycznym w Romanii i Toskanii. Po skończonej dyskusji otaczają ich tajemnicze głosy, wymieniające przykłady ukaranej zawiści i zazdrości.

Pieśń 15.
Zmierzając do schodów tarasu trzeciego, wędrowcy dyskutują na temat podziału dóbr ziemskich i duchowych. W międzyczasie Dante obserwuje przykłady bezinteresownej łagodności i dobroci.
Podczas spaceru otacza ich obłok, który odbiera